Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kateřina Rožmberská z Ludanic

1. 11. 2007

Kateřina Rožmberská z Ludanic

Kateřina Rožmberská se narodila asi v roce 1565 jako dcera Václava z Ludanic na Helfštejně a Johanky Meziříčské z Lomnice. Otec brzy zemřel a Kateřininým poručníkem se stal pan Zachariáš z Hradce, hejtman moravského markrabství.

V roce 1579 se začalo jednat o svatbě Kateřiny s Petrem Vokem. Bylo domluveno, že pokud se z tohoto vztahu zrodí chlapec, bude dán v osmi letech do výchovy k panu Vilémovi, tehdejšímu vladaři rožmberského domu, který neměl dědice. Tak velká byla touha posledních Rožmberků po mužském dědici rodu. 14. února 1580 byla dojednána svatba. Sňatek od kterého si přátelé Rožmberků slibovali nový rozkvět rodu, byl opěvován domácími i zahraničními básníky.

Kateřina dostala brzy po svatbě panství hefenštejnské – dědictví po otci. Vlastním sídlem novomanželů byla Bechyně. Tam dal Petr Vok pro svou ženu vystavět řadu komnat. Kateřina velmi přispěla svým majetkem ke zlepšení finanční situace svého manžela. Nad Lipníkem, městem bratrských tradic, vládla Kateřina již v letech 1573 – 1580, jako děcko. Bratři tu měli sbor, špitál a zahradu, tj. hřbitov. V roce 1585 jim dal Petr Vok pod vlivem své ženy přípis svobod a volností na jejich majetek i na polnosti. Povolil jim školu pro děti.

Nákladem obou manželů se v roce 1590 zbořil starý sbor a začal se stavět nový – krásná trojlodní renesanční bazilika s gotickými prvky. Postavil ji stavitel Vlach Baltazar majo de Vomio. Petr Vok se dostal díky stavitelství a sběratelství do finančních problémů. Vypůjčil si proto několikrát větší částku od různých osob a také od své manželky. Za to od něj dostala právo k rožmberským domům v Praze. Byl proto očerněn u císaře Rudolfa ll. , aby vše uvedl na pravou míru. Bohužel marně. Nakonec se vše podařilo díky , kde byl vylíčen jako pijan a rozmařilec. Petr se snažil vymoci si u císaře audienci Adamovi z Hradce urovnat.

Manželství Kateřiny a Petra bylo bezdětné a málo šťastné, pro rozdílnost věku i povah. Při sňatku bylo Kateřině asi patnáct let a Petrovi jednačtyřicet. Petr Vok byl Kateřině často nevěrný. Přesto svou ženu velmi miloval, což dokládají dopisy, které jí psal. Kateřina byla dobrotivá štědrá, trochu marnotratná.

Kateřina Rožmberská zemřela 22. června 1601 po dlouhé nemoci, nejspíše nervového rázu. Poslední paní Rožmberská byla pohřbena v rodinné hrobce ve vyšebrodském klášteře. Bylo jí třicet čtyři let. Obraz její a jejího manžela visí dodnes v galerii lobkovického zámku v Roudnici.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář