Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kapitola z Šluknovské historie, kostel sv. Václava

28. 2. 2008

Kapitola ze Šluknovské historie, kostel sv. Václava

 

Historie Šluknova sahá až do 13. století, takže se nepochybně jedná o velmi staré městečko. Jeho oficiálně první kapitoly nejsevernějšího města Čech započaly v roce 1359, kdy byl povýšen na město. A jaké řádné městečko Šluknovu nesměl chybět vlastní kostel, ten původní byl postaven na náměstí Míru a poprvé se o něm v historických pramenech(v míšeňských matrikách) zmiňují v roce 1346. Po jednom z mnoha městských požárů byl kostel sv. Václava postaven na nynějším místě zřejmě již jako třetí v pořadí mezi lety 1711 až 1714. Před kostelem na tomto místě stál hřbitov s kaplí rovněž zasvěcenou svatému Václavovi, s hrobkou Berků s Dubé, kteří byli prvními doloženými majiteli Šluknova. Tato kaple byla postavena ve 12. století, již těžko se dovíme, kolikrát byla kaple obnovována. Stejné peripetie s požáry postihly i původní šluknovský kostel Panny Marie, který byl umístěn na náměstí. Roku 1634 vyhořel, načež byl roku 1669 obnoven a poté bohužel roku 1710 opět vyhořel. Toho roku došlo k jednomu z největším požárům, kromě již zmíněného kostela shořel také pivovar a dalších 163 domů. Možná že právě historie, během které na náměstí kostel podlehl požáru již tolikrát, vedla ke stavbě nového kostela již na jiném místě, i když stále poblíž náměstí Míru. Jak vidu, historie šluknovských kostelů byla opravdu bohatá.

 

Stavbu nového kostela sv. Václava měl na svědomí stavitel Zachariáš Hoffmann z Lipové. Zvláštní také je, že věžní kostel, o které bych ráda psala byla přistavěna až když kostel jako takový stál, stavba neprobíhala zároveň a přistavení věže potom trvalo dalších sedm let. Kostelní klenbu a její výzdobu pravděpodobně provedl Ottavo Broggie z Litoměřic. Jednolodní budova kostela je postavená v ranně barokním slohu, sochy jsou potom vrcholně barokní. Na výzdobě kostela spolupracovali mimojiné také šluknovský rodák Franz Bienert a Josef Klein z České Kamenice. Naproti hlavnímu vchodu do kostela je oltář zasvěcený svaté Barboře, kde má každoročně o Vánočních svátcích své místo dřevěný, ručně vyřezávaný betlém. Hlavní oltář je z konce 18. století. Oltářní stůl je dokonce zachován z původního kostela, který vyhořel v roce 1710. Ani ve šluknovském kostele nechybí tradiční varhany, tyto jsou vyrobeny přímo pro kostel sv. Václava od firmy Schuster a syn ze Žitavy, varhany jsou třímanuální a byly vyrobeny za druhé světové války. Dalším kouskem pěkné výzdoby je také oltářní obraz Zavraždění sv. Václava od J. J. Schmidta z Kremsu, z roku 1725. Vedle oltáře je kamenný sarkofág z r. 1548 patřící Arnoštovi ze Šlejnic, jednomu z majitelů šluknovského panství.

 

V malém parku u kostela jsou umístěny sochy tří světců, které byly původně instalovány na jiných místech po městě, ale z praktických důvodů byly umístěny ke kostelu, kde jsou v klidnějším prostředí než v ulicích města. Všechny tři sochy představují české světce, sv. Jana Nepomuckého, po jehož boku stojí sv. Vojtěch a sv. Prokop. V blízkosti kostelní fary se také nachází socha sv. Václava, patrona kostela.

 

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

jééééééééééééééé

(Jirka, 25. 7. 2008 16:25)

Tak tohlendto jsou ty nehkrásnější webovky, které jsem navštívil... Jirka ze Šluknova o němž tady píšou...